Jak propagovat digitálního audioprůvodce? Zeptejte se v Karlových Varech. | SmartGuide

Karlovy Vary jsou největším lázeňským komplexem v Evropě a jedním z nejznámějších lázeňských měst na světě, jsou zapsány i na seznamu světového dědictví UNESCO. Představitelé města chtěli vyvést turisty z přeplněné Kolonády a rozhodli se pro inovativní přístup. Vytvořili audioprohlídky na platformě SmartGuide a nabízejí všem návštěvníkům osobního audioprůvodce v mobilu. Zvolili také inspirativní způsoby propagace svého digitálního audioprůvodce ve světě nezávislých cestovatelů.1. Všechna zajímavá místa v Karlových Varech propojená přes aplikaci

Pavlína Kyselová z Turistického informačního centra v Karlových Varech byla jedním z prvních uživatelů systému pro správu obsahu (CMS) SmartGuide. Karlovy Vary začínaly se 4 prohlídkovými trasami, ale protože přidávání nového obsahu je v systému SmartGuide velmi snadné, nyní je k dispozici již téměř 30 různých tras, které turisty provedou lázeňským městem!

Vznikl celý koncept tzv. VARY Metro - jedná se o pomyslnou síť "zastávek karlovarského metra", postavenou na SmartGuide. Tyto zastávky představují skutečná turisticky zajímavá místa v Karlových Varech. Každá z tras VARY Metro je zaměřena na jinou cílovou skupinu a představuje jak nejznámější místa, tak i skryté skvosty, o kterých vědí jen místní. Obsah je k dispozici v 5 jazycích.


2. Automatické spouštění audia díky GPS a propagace městské karty

SmartGuide pokrývá 90 % funkcí, které Karlovy Vary potřebovaly. Lázeňské město chtělo do SmartGuide přidat také svou městskou kartu a tato funkcionalita byla ve SmartGuide vyvinuta přímo na základě požadavku Karlových Varů.

Výsledkem je, že trasa "ZÁŽITEK" po Karlových Varech v aplikaci SmartGuide se nyní skládá z míst, která nabízí návštěvníkům bonusy na základě předložení městské karty. Kdykoli se návštěvníci přiblíží k zajímavému místu, ozve se na základě přesné geolokace zvukové upozornění SmartGuide. Místa podporující výhody městské karty jsou v aplikaci SmartGuide viditelně označena. Tímto způsobem je mnohem pravděpodobnější, že lidé městskou kartu a výhody, které poskytuje, skutečně využijí v různých místních zařízeních.

Tento příklad zároveň ukazuje, proč se vyplatí kreativně přemýšlet o uspořádání a cílech obsahu vašeho digitálního průvodce. Nejenže to může místním podnikům přinést větší příjmy, ale umožňuje to rovnoměrněji rozprostřít návštěvníky v dané oblasti.


3. Digitální a offline marketingový obsah destinace v souladu

Každý návštěvník turistického informačního centra ve městě může získat QR kód spolu s tištěnou mapou zdarma. Tato mapa popisuje 4 hlavní prohlídkové trasy ve SmartGuide a vysvětluje, jak používat SmartGuide a dozvědět se poutavé příběhy, které se automaticky přehrávají při procházce městem.


I když je turistické informační centrum zavřené, díky plakátu a nálepce s QR kódem na dveřích se mohou návštěvníci vydat na individuální prohlídku s osobním audioprůvodcem ve svém telefonu.


4. Propagace málo známých míst prostřednictvím sociálních médií

Ve snaze inspirovat návštěvníky i místní obyvatele k objevování málo známých míst v Karlových Varech vyhlásilo Turistické informační centrum úspěšnou soutěž na Facebooku. Lidé díky SmartGuide navštěvovali skryté místní skvosty a digitální průvodce Karlovými Vary tak zvýšil svou popularitu.


Digitální průvodce Karlových Varů zaujal i populární seriál televize ÓČKO Užít Česko o českých turistických destinacích.


5. Budování místního ekosystému cestovního ruchu na platformě SmartGuide

Představitelé Karlových Varů si dobře uvědomují, jak cenná jsou data poskytovaná službou SmartGuide pro moderní a na datech založený management destinace, o který usilují. Proto vyvíjejí vědomé úsilí a uskutečňují kampaně, aby do místního ekosystému cestovního ruchu, postaveného na platformě SmartGuide, zapojovali stále více subjektů. Cílem je přimět více návštěvníků, aby aplikaci používali, a získat na základě toho přesnější údaje pro rozhodování.

Turistické informační centrum například pořádá workshopy pro místní hotely, včetně managementu a pracovníků recepce, aby představilo výhody vlastního digitálního audioprůvodce připraveného pro hotelové hosty. Turistické informační centrum také distribuovalo do hotelů samolepky SmartGuide. Vytvořilo a distribuovalo i speciální letáky se seznamem nejpopulárnějších turistických aktivit v Karlových Varech. Je příhodné, že každý z bodů na seznamu je součástí průvodce SmartGuide. Letáky obsahují také ručně ilustrované pokyny, jak si aplikaci stáhnout.


6. Prohlídky s průvodcem v mobilu, které pomáhají fanouškům UNESCO i uprchlíkům

Aby si Karlovy Vary získaly zájem různého publika, svého digitálního průvodce stále obohacují a rozšiřují. Přidávají další zajímavá místa, tématické prohlídky a snaží se využít každé příležitosti, aby návštěvníky inspirovaly ke využívání aplikace SmartGuide.

V návaznosti na získaný status Karlových Varů jako světového dědictví UNESCO byla ve městě představena speciální prohlídka UNESCO, aby tak bylo vyhověno návštěvníkům, kteří přijíždějí právě kvůli tomu.

Pro lázeňské návštěvníky a také místní obyvatele bylo vytvořeno několik pěších prohlídek po okolí. A když v březnu 2022 zasáhla Karlovy Vary uprchlická krize, Turistické informační centrum připravilo speciální prohlídku SmartGuide v ukrajinštině. Tento speciální digitální průvodce obsahuje praktickou navigaci po městě včetně nemocnic, policejních stanic, městských úřadů, škol a dalších míst.


7. Marketing destinace založený na datech je jednosměrná cesta

Jakmile si destinace uvědomí možnosti, které získávají díky využívání velkých dat (big data), je to pro ně bod, ze kterého není návratu. Karlovy Vary se nyní snaží využívat a hlavně vytvářet příležitosti, aby si jejich návštěvníci nainstalovali SmartGuide a skutečně ho při poznávání města využívali. Na oplátku získávají cenné informace o pohybu svých návštěvníků, jejich zájmu o různá místa, ale i demografické údaje.

Proto se Turistické informační centrum rozhodlo přidat do svých prostor také nové dotykové obrazovky s prémiovým widgetem SmartGuide, který zrcadlí obsah průvodce v aplikaci.


Není divu, že Karlovy Vary zvítězily v soutěži Czech Rise Up 2020, kterou pořádalo Ministerstvo průmyslu ČR na podporu českých turistických destinací v době pandemie COVID19. Město je ve své propagaci návštěvníkům skutečně inovativní a jeho přístup je inspirativní pro další destinace, které se snaží o marketing a řízení destinace založené na datech.

Inspirovaly vás Karlovy Vary? :)

Pojďme se spojit a promluvit si o tom, jak můžete i vy využít SmartGuide a jeho potenciál.

PROMLUVME SI