Co stojí za úspěchem SmartGuide, který za rok vyrostl 7x navzdory Covidu? | SmartGuide

Aplikace SmartGuide provádí turisty za pomocí GPS a audia podobně jako živý průvodce, ale bezkontaktně a mimo velké davy. Umožňuje tak turistům cestovat individuálně, více se dozvědět a přitom se vyhnout nákaze Covidem. I proto získal SmartGuide v reakci na Covid-19 pečeť kvality od Evropské Komise.


Přestože je SmartGuide česká firma, buduje technologii pro digitalizaci turistických průvodců pro globální trh. Na domácí cestovní ruch se SmartGuide začal orientovat až v minulém roce a od té doby roste počet tuzemských destinací bleskovou rychlostí. Jako oficiálního průvodce využívají SmartGuide již nejpopulárnější destinace včetně Prahy a Karlových Varů, ale SmartGuide vás provede i po méně navštěvovaných destinacích, jako jsou Beroun nebo Borovany.

Rychlý růst umožňuje i vlastní redakční systém, ve kterém může kdokoliv s autorizovaným přístupem snadno nahrát na počítači vlastního průvodce během několika málo hodin. SmartGuide automaticky dodá mapové podklady, vytvoří audio a zveřejní obsah v profesionální aplikaci. Odpadá tím dlouhý a nákladný vývoj vlastních aplikací, se kterým turistické destinace většinou nemají dobrou zkušenost. Bez údžby, v důsledku častých změn operačních systémů mobilních telefonů, na míru vytvořená aplikace postupně upadá, přestává správně fungovat a nakonec - kromě nutnosti neustálých investic - potenciálně dělá ostudu. SmartGuide se oproti tomu plně soustředí právě a jen na svou platformu a její neustálé zdokonalování, jež je vždy dostupné všem jeho klientům.


Cestovatelé si nechtějí instalovat aplikaci pro každé místo, které navštíví, jsou zvyklí mít vše v jednom, jako například Uber, Booking.com nebo TripAdvisor. SmartGuide již provádí turisty po stovkách destinací po celém světě a uživatel si tak nemusí pokaždé zvykat na jinou aplikaci. SmartGuide vás například jako oficiální průvodce města provede po celé Plzni. Při zakoupení vstupenky do Plzeňského pivovaru dostanete vícejazyčného průvodce, jenž vás provede i zdejším podzemím. Při návštěvě plzeňské ZOO vám SmartGuide poví zajímavosti o zdejších zvířatech, takže se můžete věnovat jejich pozorování, namísto zdlouhavého čtení informačních tabulí. Kamkoliv se v Plzni vydáte, vystačíte si s jedinou aplikací.

Každé místo je mnohem atraktivnější, když vám o něm místní průvodce poví zajímavý příběh. Například trpaslík v lázeňském parku v Poděbradech může na neznalého turistu působit jako nevhodný kýč. Když si ale poslechnete, příběh tom, jak se tento “osmdesátník” musel skrývat před komunisty, pochopíte, že to je vlastně místní legenda.

Právě podobných příběhů využívají turistické destinace, aby turisty dovedly i na méně navštěvovaná místa.. Například Prague City Tourism zdigitalizoval na SmartGuide 10 tras, které vedou turisty mimo centrum města - a skutečně to funguje. Uživatelé SmartGuide tráví třetinu času v místech kam běžně turisté nechodí. Každý chce samozřejmě vidět Karlův Most, ale při vícedenním pobytu v Praze jej nemusí navštívit každý den a mačkat se v davech. Turisty, kteří mají rádi zeleň dovede SmartGuide do Bubenče a Tróji. Turisty, které zajímá umění zavede do Holešovic, Hipstery provede po Žižkově a podobně.


Turista si nainstaluje aplikaci například v Českém Krumlově a poté vidí mnoho dalších tipů na výlety v okolí. Může tak navštívit například Borovany, o jejichž existenci předtím neměl ani tušení, natož pak aby si pro ně stahoval nějakou aplikaci. Bez průvodce se většina turistů v Borovanech podívá na náměstí a odjede. SmartGuide turistům nejen poví historii a zajímavosti hlavních památek, ale dovede je i na koupaliště a borůvkovou zahradu. Turisté tak mají důvod proč v Borovanech strávit více času a třeba zde zajdou i na oběd.

SmartGuide společně s Óčko TV natočil 5 dílů pořadu Užít Česko, který inspiruje mladé lidi k objevování méně známých zákoutí naší země. V ČR však SmartGuide zdaleka nekončí. Běží na něm oficiální průvodce pro Kyrgyzstán, historické dědictví Singapuru a právě se připravují průvodci po celém Švýcarsku se Switzerland Tourism.

Chcete s námi i vy psát budoucnost cestování?

Naplánovat konzultaci